wtorek,

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata

SPORZĄDZENIE AKTU CHRZTU

Ustalenie terminu chrztu

Termin chrztu ustalamy z księdzem w kancelarii parafialnej. Można to uczynić w zakrystii po Mszy Św. lub telefonicznie.

Chrzty w naszej parafii udzielane są w każda niedzielę na SUMIE o godz. 12.00.

UWAGA - W Święta Bożego Narodzenia - w I Dzień Świąt na SUMIE o godz. 12.00.

Przygotowanie do chrztu

Przygotowanie do chrztu odbywa się podczas rozmowy w kancelarii parafialnej. Dobrze byłoby, gdyby w czasie spisywania aktu chrztu byli obecni oboje rodzice dziecka i rodzice chrzestni.

Dane kandydata do chrztu (akt urodzenia)

Na podstawie aktu urodzenia , sporządzonego w USC, wpisujemy dane kandydata do chrztu w księgach metrykalnych parafii.

Rodzice powinni udokumentować zawarcie sakramentu małżeństwa.

Dane rodziców i chrzestnych

Imię i nazwisko chrzestnego i chrzestnej

Wiek oraz adres zamieszkania.

Jeżeli chrzestni są z poza naszej parafii - zaświadczenie moralności od Proboszcza parafii zamieszkania (zamieszkanie to nie to samo co zameldowanie!!!) - o dopuszczeniu do pełnienia godności Ojca Chrzestnego lub Matki Chrzestnej.

Chrzest dzieci z innej parafii

Aby ochrzcić dziecko, które nie zamieszkuje w naszej parafii, należy prosić  Proboszcza parafii, w której dziecko wraz z rodzicami zamieszkuje, o zgodę na chrzest dziecka poza parafią zamieszkania.

Gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego

Po rozmowie z Proboszczem - chrzest może się odbyć. W takim przypadku dziecko powinno być ochrzczone w parafii zamieszkania rodziców dziecka.

Czy transseksualiści mogą być chrzestnymi ?

Transseksualiści nie mogą być rodzicami chrzestnymi – orzekła Kongregacja Nauki Wiary.

Za: "GOŚĆ NIEDZIELNY" - "Stolica Apostolska uznała za stosowne zwrócenie uwagi na tradycyjne nauczanie Kościoła o roli rodziców chrzestnych w pomaganiu rodzicom naturalnym w religijnym i duchowym wychowaniu dzieci.

Powołując się na tę wypowiedź, biskup przypomniał ze swej strony, że „rodzice chrzestni podejmują przed Bogiem i Jego Kościołem oraz w relacji z osobą chrzczoną obowiązek współpracy z rodzicami przy formacji chrześcijańskiej [tej osoby], starając się, aby prowadziła ona życie zgodne z wiarą otrzymaną na chrzcie i wypełniała wiernie właściwe temu obowiązki”. Przywołał również punkt 1255 Katechizmu Kościoła Katolickiego, głoszący, iż rodzicami chrzestnymi winni być ludzie „głęboko wierzący, a także zdolni i gotowi służyć pomocą nowo ochrzczonemu, zarówno dziecku, jak dorosłemu, na jego drodze życia chrześcijańskiego”.

Jeśli nie można znaleźć osoby, która łączy w sobie te niezbędne cechy, proboszcz może udzielić chrztu bez rodziców chrzestnych, „którzy nie są konieczni do sprawowania tego sakramentu” – napisał pasterz diecezji."

PRZEBUDOWA 2018